Ekstremalny weekend w Karpaczu

Wszyscy miłośnicy mocnych wrażeń, lubiący wyzwania Ci, których pociąga dreszczyk emocji i solidna dawka adrenaliny odwiedzając gród pod Śnieżk ąpoczują i doświadczą, że jest to miejsce wręcz dla nich stworzone. I to praktycznie przez cały rok.

W miesiącach zimowych możemy uprawiać tu (lub choćby spróbować) - wspinaczki lodowej, którą uprawia się na pionowych (ale nie tylko) ścianach pokrytych lodem, lodospadach (zamarzniętych wodospadach) i różnych formacjach sopli. A sam Karpacz jak i okolice obfitują w tego ty formy krajobrazu. Początkujący wspinacze powinni raczej skorzystać z pomocy doświadczonych instruktorów, dysponujących wiedzą i umiejętnościami a także niezbędnym sprzętem do tego typu wspinaczki.

Następną zimową propozycję może być skialpinizm – takie połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w terenie o znacznym stopniu nachylenia, freeride czyli zjazdy w świeżym śniegu, snowboarding wysokogórski, skoki i ewolucje snowboardowe. W warunkach bezśniegowych i bezlodowych karpacz oferuje bungee jumping, kolarstwo górskie (MTB – mountains biking) czy bardziej ekstremalną jego odmianę - downhill (DH, po polsku "zjazd") - czyli indywidualny zjazd rowerem na czas po stromych, naturalnych zboczach.

A takich ścieżek zjazdowych, często bardzo wąskich, kamienistych, poprzecinanych wystającymi korzeniami i głazami jest tu bezliku. Drogi te są również wymarzone do uprawiania jazdy qudem czy czterokołowym motorem.

Skałki wokoło Karpacza posłużą też doskonale do uprawiania wspinaczki skałkowej jak i bulderingu - czyli wspinaczki bez asekuracji, na niewielkiej wysokości umożliwiającej bezpieczne zeskoczenie.

W tym celu wybierane są najczęściej bardzo trudne, krótkie drogi, składające się nieraz tylko z kilku przechwytów i ewentualnie nieco dłuższych trawersów. Pamiętajmy zawsze wybierając jakikolwiek rodzaj sportu ekstremalnego, by dostosować go własnych możliwości kondycyjnych, posiadanych umiejętności i sprzętu (jego rodzaju i jakości). Następną ważną sprawą, o której powinniśmy pamiętać wybierając się do Karpacza jest bliskość Karkonoskiego Parku Narodowego. Na jego terenie możemy przebywać tylko i wyłącznie na wyznaczonych szlakach turystycznych.

Absolutnie niedozwolone jest swobodne korzystanie z jego obszaru w celach turystycznych, rekreacyjnych czy sportowych